Epi­zoo­ti­lag (1999:657)

Utfär­dad:
Ikraft­trä­dan­de­da­tum:
Källa: Rege­rings­kans­li­ets rätts­da­ta­ba­ser m.fl.
SFS nr: 1999:657
Depar­te­ment: Landsbygds-​ och infra­struk­tur­de­par­te­men­tet RSL
Änd­ring införd: t.o.m. SFS 2024:836
Länk: Länk till regis­ter

SFS nr:

1999:657
Depar­te­ment/myn­dig­het: Landsbygds-​ och infra­struk­tur­de­par­te­men­tet RSL
Utfär­dad: 1999-​06-10
Änd­rad: t.o.m. SFS

2024:836
Änd­rings­re­gis­ter: SFSR (Rege­rings­kans­liet)
Källa: Full­text (Rege­rings­kans­liet)


All­männa bestäm­mel­ser

1 §   Denna lag gäl­ler sådana all­män­far­liga djur­sjuk­do­mar som kan spri­das genom smitta bland djur eller från djur till män­ni­ska (epi­zoo­tiska sjuk­do­mar).

Med all­män­far­liga sjuk­do­mar avses i denna lag sådana sjuk­do­mar som kan utgöra ett all­var­ligt hot mot män­ni­skors eller djurs hälsa eller med­föra stora eko­no­miska för­lus­ter för sam­häl­let.

De epi­zoo­tiska sjuk­do­marna anges i verk­stäl­lig­hets­fö­re­skrif­ter som med­de­las av rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer.

Om bekämp­ning av sal­mo­nella och vissa andra zoo­no­ser hos djur finns bestäm­mel­ser i zoo­nosla­gen (1999:658).

EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar

1 a §   Lagen kom­plet­te­rar sådana bestäm­mel­ser i EU-​förordningar (EU-​bestämmelser) som fal­ler inom lagens tillämp­nings­om­råde. Rege­ringen ska i till­kän­nage vilka grund­för­ord­ningar som avses.

I fråga om EU-​bestämmelser som fal­ler inom flera lagars tillämp­nings­om­råde ska rege­ringen på samma sätt som i första styc­ket till­kän­nage vilka bestäm­mel­ser som denna lag kom­plet­te­rar.

Rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer får med­dela före­skrif­ter eller i det enskilda fal­let fatta de beslut som behövs för att kom­plet­tera EU-​bestämmelserna.
Lag (2021:167).

Ord och uttryck

1 b §   I denna lag bety­der
   1. uttryc­ket offent­lig kon­troll
      a) offent­lig kon­troll enligt Euro­pa­par­la­men­tets och rådets för­ord­ning (EU) 2017/625 av den 15 mars 2017 om offent­lig kon­troll och annan offent­lig verk­sam­het för att säker­ställa tillämp­ningen av livsmedels-​ och foder­lag­stift­ningen och av bestäm­mel­ser om djurs hälsa och djur­skydd, växt­skydd och växt­skydds­me­del samt om änd­ring av Euro­pa­par­la­men­tets och rådets för­ord­ningar (EG) nr 999/2001, (EG) nr 396/2005, (EG) nr 1069/2009, (EG) nr 1107/2009, (EU) nr 1151/2012, (EU) nr 652/2014, (EU) 2016/429 och (EU) 2016/2031, rådets för­ord­ningar (EG) nr 1/2005 och (EG) nr 1099/2009 och rådets direk­tiv 98/58/EG, 1999/74/EG, 2007/43/EG, 2008/119/EG och 2008/120/EG och om upp­hä­vande av Euro­pa­par­la­men­tets och rådets för­ord­ningar (EG) nr 854/2004 och (EG) nr 882/2004, rådets direk­tiv 89/608/EEG, 89/662/EEG, 90/425/EEG, 91/496/EEG, 96/23/EG, 96/93/EG och 97/78/EG samt rådets beslut 92/438/EEG (för­ord­ningen om offent­lig kon­troll), och
      b) kon­troll i övrigt av att denna lag och före­skrif­ter och beslut som har med­de­lats med stöd av lagen följs,
   2. uttryc­ket annan offent­lig verk­sam­het
      a) annan offent­lig verk­sam­het enligt för­ord­ning (EU) 2017/625, och
      b) sådan offent­lig verk­sam­het som i övrigt utförs med stöd av lagen eller före­skrif­ter eller beslut som har med­de­lats med stöd av lagen, och
   3. uttryc­ket organ med dele­ge­rade upp­gif­ter samma sak som i för­ord­ning (EU) 2017/625. Lag (2021:167).

Tillämp­ning av för­ord­ning (EU) 2017/625

1 c §   För­ord­ning (EU) 2017/625 ska tilläm­pas även i fråga om offent­lig kon­troll och annan offent­lig verk­sam­het som fal­ler utan­för för­ord­ning­ens tillämp­nings­om­råde. Lag (2021:167).

Före­byg­gande åtgär­der och bekämp­ning

2 §   Den som har anled­ning miss­tänka att en epi­zoo­tisk sjuk­dom har drab­bat djur i hans vård skall ome­del­bart anmäla detta till distrikts­ve­te­ri­nä­ren eller annan vete­ri­när.

Till dess ett besked av en vete­ri­när för­an­le­der något annat, skall den som har dju­ren i sin vård göra vad som rim­li­gen kan begä­ras för att för­hindra eller begränsa smitt­sprid­ning.
Rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer får med­dela före­skrif­ter om vad den enskilde skall göra.

3 §   Om en vete­ri­när har anled­ning att miss­tänka att ett fall av epi­zoo­tisk sjuk­dom har inträf­fat, skall han ome­del­bart göra en under­sök­ning för att fast­ställa sjuk­do­mens art och i övrigt göra vad som är nöd­vän­digt för att för­hindra att smitta sprids.
Den som har dju­ren i sin vård är skyl­dig att tåla det intrång och under­kasta sig de åtgär­der samt lämna den hjälp som behövs för under­sök­ningen. Om det är nöd­vän­digt för under­sök­ningen, får ett djur som miss­tänks vara smit­tat avli­vas utan äga­rens sam­tycke. Lag (2005:102).

3 a §   En vete­ri­när eller någon annan som i sitt yrke kom­mer i kon­takt med djur eller pro­duk­ter av djur och som har anled­ning att miss­tänka att ett fall av epi­zoo­tisk sjuk­dom har inträf­fat ska skynd­samt anmäla detta till Sta­tens jord­bruks­verk och läns­sty­rel­sen. Anmäl­nings­skyl­dig­he­ten gäl­ler även den som är ansva­rig för ett labo­ra­to­rium där sådan sjuk­dom har kon­sta­te­rats eller där det finns anled­ning att miss­tänka fall av sådan sjuk­dom.

Läns­sty­rel­sen ska utan dröjs­mål under­rätta Sta­tens vete­ri­när­me­di­cinska anstalt, distrikts­ve­te­ri­nä­ren och den eller de kom­mu­nala nämn­der som utför upp­gif­ter inom miljö-​ och häl­so­skydds­om­rå­det. Om det är fråga om en epi­zoo­tisk sjuk­dom hos fisk, ska också Havs- och vat­ten­myn­dig­he­ten under­rät­tas, och om miss­tan­ken gäl­ler sådan epi­zoo­tisk sjuk­dom som kan över­fö­ras till män­ni­skor även Livs­me­dels­ver­ket, Folk­hälso­myn­dig­he­ten och smitt­skyddslä­ka­ren. Lag (2013:631).

4 §   Om en vete­ri­när har grun­dad anled­ning att anta att ett fall av epi­zoo­tisk sjuk­dom har inträf­fat, skall vete­ri­nä­ren, i den utsträck­ning som behövs för att mot­verka smitt­sprid­ning, besluta om för­bud mot att besöka eller lämna eller utföra trans­por­ter till eller från det område där sjuk­doms­fal­let inträf­fat eller där smitta annars kan antas före­komma (spärr­för­kla­ring).

Ett sådant beslut skall sna­rast under­stäl­las den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer. Myn­dig­he­ten skall sna­rast pröva om beslu­tet skall fort­sätta att gälla.

4 a §   Om det finns grun­dad anled­ning att anta att ett fall av epi­zoo­tisk sjuk­dom har inträf­fat, skall Jord­bruks­ver­ket, i den utsträck­ning det är nöd­vän­digt för att mot­verka smitt­sprid­ning, besluta om för­bud mot att besöka eller lämna eller utföra trans­por­ter eller för­flytt­ningar av djur eller for­don till, från eller inom sådana områ­den
   1. som grän­sar till ett område där smitta kan antas före­komma, eller
   2. där det annars kan fin­nas risk för sprid­ning av smitta.

Jord­bruks­ver­ket får över­lämna åt läns­sty­rel­sen eller annan stat­lig myn­dig­het att fatta beslut enligt första styc­ket.
Lag (2006:810).

5 §   Om det är klar­lagt att ett fall av epi­zoo­tisk sjuk­dom har inträf­fat, skall Jord­bruks­ver­ket besluta om för­bud enligt 4 § för de områ­den där smitta före­kom­mer, eller om andra begräns­ningar i han­te­ringen av djur eller varor, allt i den utsträck­ning som behövs för att mot­verka smitt­sprid­ning (smitt­för­kla­ring).

Under samma för­ut­sätt­ningar skall rege­ringen eller, efter rege­ring­ens bemyn­di­gande, Jord­bruks­ver­ket med­dela före­skrif­ter eller i det enskilda fal­let besluta om
   1. för­bud mot trans­por­ter av djur eller varor till, från eller inom områ­den som grän­sar till områ­den där smitta före­kom­mer eller om andra begräns­ningar i han­te­ringen av djur eller varor inom sådana angrän­sande områ­den, och
   2. för­bud mot till­träde till vissa djur­stal­lar eller andra anlägg­ningar där djur hålls (till­trä­des­för­bud) eller sär­skilda vill­kor för till­träde till sådana anlägg­ningar.

Jord­bruks­ver­ket får över­lämna åt läns­sty­rel­sen eller annan stat­lig myn­dig­het att fatta beslut enligt första och andra styc­kena. Lag (2006:810).

6 §   Rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer får med­dela före­skrif­ter om undan­tag från bestäm­mel­serna i 4, 4 a och 5 §§. Lag (2005:102).

7 §   Beslut enligt 4, 4 a eller 5 § skall upp­hä­vas av Jord­bruks­ver­ket så snart det bli­vit klar­lagt att det inte längre finns för­ut­sätt­ningar för beslu­tet.

Jord­bruks­ver­ket får över­lämna åt läns­sty­rel­sen eller annan stat­lig myn­dig­het att fatta beslut enligt första styc­ket.
Lag (2006:810).

8 §   För att före­bygga eller bekämpa epi­zoo­tiska sjuk­do­mar får rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer med­dela före­skrif­ter eller i det enskilda fal­let besluta om
   1. slakt eller annan avliv­ning av djur som är eller miss­tänks vara smit­tade eller kan sprida smitta,
   2. slakt eller annan avliv­ning av andra djur,
   3. oskad­lig­gö­rande av döda djur, pro­duk­ter av djur, andra varor, avfall och annat mate­rial som kan sprida smitta,
   4. smitt­re­ning,
   5. vac­ci­na­tion eller annan före­byg­gande behand­ling av djur,
   6. under­sök­ning av djur och pro­duk­ter av djur i kon­troll­syfte,
   7. djur­håll­ning,
   8. begräns­ningar eller andra vill­kor vad gäl­ler för­flytt­ning av for­don,
   9. begräns­ningar eller andra vill­kor vad gäl­ler trans­port eller annan han­te­ring av levande och döda djur, pro­duk­ter av djur, andra varor, avfall och annat mate­rial,
   10. regi­stre­ring eller journalfö­ring av djur­trans­por­ter, levande och döda djur, pro­duk­ter av djur och andra varor, avfall och annat mate­rial,
   11. doku­men­ta­tion i fråga om besök på en anlägg­ning där djur hålls,
   12. oskad­lig­gö­rande av ska­de­djur som spri­der smitta,
   13. meto­der för prov­tag­ning och ana­lys,
   14. skyl­dig­het att till Jord­bruks­ver­ket lämna upp­gif­ter som kan ha bety­delse för arbe­tet med att före­bygga eller bekämpa epi­zoo­tiska sjuk­do­mar,
   15. annan åtgärd som skall genom­fö­ras till följd av beslut av Euro­pe­iska kom­mis­sio­nen eller som annars är nöd­vän­dig.
Lag (2007:361).

9 §   Efter beslut av Jord­bruks­ver­ket skall
   1. inne­ha­vare av sådana slak­te­ri­in­rätt­ningar eller bear­bet­nings­an­lägg­ningar som är ställda under offent­lig kon­troll ställa loka­ler och utrust­ning till för­fo­gande för sådan slakt eller avliv­ning som avses i 8 § 1 och 2 eller för sådant oskad­lig­gö­rande som avses i 8 § 3,
   2. inne­ha­vare av red­skap eller annan utrust­ning som ound­gäng­li­gen behövs för att före­bygga eller bekämpa en epi­zoo­tisk sjuk­dom till­han­da­hålla utrust­ningen,
   3. per­so­nal vid slak­te­ri­in­rätt­ningar eller bear­bet­nings­an­lägg­ningar som avses i 1 och de per­so­ner som hand­har utrust­ning som avses i 2 delta i före­byg­gande åtgär­der eller bekämp­ning enligt denna lag.

Jord­bruks­ver­ket får över­lämna åt läns­sty­rel­sen eller annan stat­lig myn­dig­het att fatta beslut enligt första styc­ket.
Lag (2006:810).

10 §   Om det bli­vit klar­lagt att en epi­zoo­tisk sjuk­dom inte längre kan bekäm­pas med rim­liga insat­ser, får rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer besluta att bekämp­ningen skall upp­höra.

Offent­lig kon­troll och annan offent­lig verk­sam­het

11 §   Offent­lig kon­troll utövas av Jord­bruks­ver­ket och läns­sty­rel­serna (kon­troll­myn­dig­he­terna) enligt före­skrif­ter som rege­ringen med­de­lar.

Annan offent­lig verk­sam­het utförs av kon­troll­myn­dig­he­terna och andra stat­liga myn­dig­he­ter enligt vad som anges i denna lag och i före­skrif­ter som rege­ringen med­de­lar. Lag (2021:167).

11 a §   Jord­bruks­ver­ket sam­ord­nar övriga kon­troll­myn­dig­he­ters verk­sam­het och läm­nar råd och hjälp i denna verk­sam­het.

Den myn­dig­het som utö­var offent­lig kon­troll ska genom råd­giv­ning, infor­ma­tion och på annat sätt under­lätta för den enskilde att full­göra sina skyl­dig­he­ter enligt lagen, de före­skrif­ter och beslut som har med­de­lats med stöd av lagen, de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar och de beslut som har med­de­lats med stöd av EU-​bestämmelserna. Lag (2021:167).

Dele­ge­ring av vissa upp­gif­ter

11 b §   I för­ord­ning (EU) 2017/625 finns bestäm­mel­ser om att vissa upp­gif­ter som ingår i den offent­liga kon­trol­len och vissa upp­gif­ter i sam­band med annan offent­lig verk­sam­het får dele­ge­ras till ett organ eller till en fysisk per­son.
Lag (2021:167).

För­valt­nings­la­gens tillämp­ning

11 c §   Vid offent­lig kon­troll eller annan offent­lig verk­sam­het som utförs av ett organ med dele­ge­rade upp­gif­ter eller av en fysisk per­son som har dele­ge­rats vissa upp­gif­ter ska föl­jande bestäm­mel­ser i för­valt­nings­la­gen (2017:900) tilläm­pas:
   - 5 § om lega­li­tet, objek­ti­vi­tet och pro­por­tio­na­li­tet,
   - 10 § om partsin­syn,
   - 16-18 §§ om jäv,
   - 23 § om utred­nings­an­sva­ret,
   - 24 § om när man får lämna upp­gif­ter munt­ligt,
   - 25 § om kom­mu­ni­ka­tion,
   - 27 § om doku­men­ta­tion av upp­gif­ter,
   - 31 § om doku­men­ta­tion av beslut,
   - 32 § om moti­ve­ring av beslut,
   - 33 och 34 §§ om under­rät­telse om inne­hål­let i beslut och hur ett över­kla­gande går till,
   - 36 § om rät­telse av skriv­fel och lik­nande, och
   - 42 § om vem som får över­klaga ett beslut.
Lag (2021:167).

Tyst­nads­plikt

11 d §   Den som i enskild verk­sam­het utför eller har utfört offent­lig kon­troll eller annan offent­lig verk­sam­het får inte obe­hö­ri­gen röja eller utnyttja det som han eller hon har fått kän­ne­dom om medan upp­gif­terna utför­des. Det­samma ska gälla den som i enskild verk­sam­het utför eller har utfört labo­ra­to­ri­e­a­na­ly­ser, labo­ra­to­ri­e­tes­ter eller labo­ra­to­ri­e­di­a­gnostik på pro­ver som tas vid offent­lig kon­troll och annan offent­lig verk­sam­het.

I det all­män­nas verk­sam­het tilläm­pas offentlighets-​ och sek­re­tess­la­gen (2009:400) i stäl­let för första styc­ket.
Lag (2021:167).

Före­skrif­ter om offent­lig kon­troll och annan offent­lig verk­sam­het

11 e §   Rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer får med­dela före­skrif­ter om
   1. hur ett organ med dele­ge­rade upp­gif­ter eller en fysisk per­son som har dele­ge­rats vissa upp­gif­ter ska bedriva offent­lig kon­troll och annan offent­lig verk­sam­het,
   2. skyl­dig­het för ett organ med dele­ge­rade upp­gif­ter eller en fysisk per­son som har dele­ge­rats vissa upp­gif­ter att lämna infor­ma­tion till Jord­bruks­ver­ket, och
   3. skyl­dig­het för ett organ med dele­ge­rade upp­gif­ter eller en fysisk per­son som har dele­ge­rats vissa upp­gif­ter att lämna infor­ma­tion och ge in hand­lingar till den myn­dig­het som har dele­ge­rat upp­gif­ten. Lag (2021:167).

Rätt till upp­lys­ningar och till­träde

12 §   En kon­troll­myn­dig­het, en offi­ci­ell vete­ri­när som har för­ord­nats enligt lagen (2009:1254) om offi­ci­ella vete­ri­nä­rer, ett organ med dele­ge­rade upp­gif­ter eller en fysisk per­son som har dele­ge­rats vissa upp­gif­ter har, i den utsträck­ning det behövs för den offent­liga kon­trol­len, rätt att
   1. på begä­ran få upp­lys­ningar och ta del av hand­lingar, och
   2. få till­träde till områ­den, anlägg­ningar, bygg­na­der, loka­ler och andra utrym­men för att där besik­tiga dju­ren, göra under­sök­ningar och ta pro­ver.

Det som sägs i första styc­ket gäl­ler också den som utför annan offent­lig verk­sam­het. Lag (2021:167).

EU-​institutionernas rätt till upp­lys­ningar och till­träde

12 a §   Bestäm­mel­serna i 12 § gäl­ler också för Euro­pe­iska kom­mis­sio­nen och Euro­pe­iska revi­sions­rät­ten och för inspek­tö­rer och exper­ter som utsetts av dessa insti­tu­tio­ner i den utsträck­ning det behövs för att kon­trol­lera att Sve­rige föl­jer
   1. de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar, och
   2. EU-​bestämmelser om uni­o­nens med­fi­nan­sie­ring av åtgär­der inom lagens tillämp­nings­om­råde.

Bestäm­mel­serna i 12 § och första styc­ket ska inte tilläm­pas vid kon­trol­ler och inspek­tio­ner på plats som utförs enligt lagen (2017:244) om kon­trol­ler och inspek­tio­ner på plats av Euro­pe­iska byrån för bedrä­ge­ri­be­kämp­ning. Lag (2021:167).

Skyl­dig­het att lämna hjälp

12 b §   Bestäm­mel­ser om skyl­dig­het för den som är före­mål för offent­lig kon­troll eller annan offent­lig verk­sam­het att lämna den hjälp som behövs för att kon­trol­len eller verk­sam­he­ten ska kunna utfö­ras, finns i arti­kel 15.2 och 15.6 i för­ord­ning (EU) 2017/625. Lag (2021:167).

Före­läg­gan­den

13 §   Utö­ver vad som föl­jer av de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar får en kon­troll­myn­dig­het besluta de före­läg­gan­den som behövs för att denna lag, de före­skrif­ter och beslut som har med­de­lats med stöd av lagen, de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar och de beslut som har med­de­lats med stöd av EU- bestäm­mel­serna ska föl­jas.

Före­läg­gan­den enligt denna lag eller enligt de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar får för­e­nas med vite. Lag (2021:167).

Rät­telse

13 a §   Om någon inte full­gör sina skyl­dig­he­ter enligt lagen, de före­skrif­ter och beslut som har med­de­lats med stöd av lagen, de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar eller de beslut som har med­de­lats med stöd av EU-​bestämmelserna, får kon­troll­myn­dig­he­ten besluta om rät­telse på hans eller hen­nes bekost­nad. Lag (2021:167).

Hjälp av Polis­myn­dig­he­ten

14 §   Polis­myn­dig­he­ten ska lämna den hjälp som behövs för utö­vande av offent­lig kon­troll eller verk­stäl­lig­het av beslut enligt lagen, de före­skrif­ter eller beslut som har med­de­lats med stöd av lagen, de EU-​bestämmelser som kom­plet­te­ras av lagen eller de beslut som har med­de­lats med stöd av EU-​bestämmelserna.

Hjälp enligt första styc­ket får begä­ras endast om
   1. det på grund av sär­skilda omstän­dig­he­ter kan befa­ras att åtgär­den inte kan utfö­ras utan att en polis­mans sär­skilda befo­gen­he­ter enligt 10 § polisla­gen (1984:387) behö­ver till­gri­pas, eller
   2. det annars finns syn­ner­liga skäl.
Lag (2014:701).

Ersätt­ning

15 §   Sta­ten ska ersätta den som på grund av före­skrif­ter eller beslut som har med­de­lats med stöd av lagen eller på grund av beslut som har med­de­lats med stöd av de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar, drab­bas av
   1. för­lust på grund av att hus­djur eller andra än vilt levande djur avli­vas eller dör till följd av biverk­ningar av vac­ci­na­tion eller av annan behand­ling,
   2. kost­na­der på grund av sane­rings­åt­gär­der,
   3. pro­duk­tions­bort­fall,
   4. annan inkomst­för­lust än pro­duk­tions­bort­fall.

Ersätt­ning för pro­duk­tions­bort­fall läm­nas med fem­tio pro­cent av den kost­nad eller för­lust som bort­fal­let med­för. I övrigt läm­nas full ersätt­ning.

Full ersätt­ning för pro­duk­tions­bort­fall läm­nas vid utbrott eller vid miss­tanke om utbrott av sådana sär­skilt all­var­liga epi­zoo­tiska sjuk­do­mar som anges i före­skrif­ter med­de­lade av rege­ringen. Lag (2021:167).

16 §   Ersätt­ning enligt denna lag kan jäm­kas om den ersätt­nings­be­rät­ti­gade upp­såt­li­gen eller genom vårds­lös­het själv har med­ver­kat till kost­na­den eller för­lus­ten. Det­samma gäl­ler om den ersätt­nings­be­rät­ti­gade väg­rar att rätta sig efter en före­skrift eller ett beslut som har med­de­lats med stöd av lagen eller ett beslut som har med­de­lats med stöd av de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar. Lag (2021:167).

17 §   Rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer får med­dela före­skrif­ter om att
   1. ersätt­ning inte läm­nas för kon­trollåt­gär­der eller före­byg­gande åtgär­der som vid­tas enligt lagen eller enligt före­skrif­ter som har med­de­lats med stöd av lagen eller enligt de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar,
   2. det till grund för ersätt­ningen för en sådan för­lust eller kost­nad som anges i 15 § första styc­ket 1 eller 2 ska läg­gas ett visst högsta värde på djur eller annan egen­dom som ska ersät­tas,
   3. ersätt­ning enligt 15 § får läm­nas enligt viss angi­ven scha­blon. Lag (2021:167).

18 §   Den som har del­ta­git i före­byg­gande åtgär­der eller bekämp­ning enligt denna lag eller enligt de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar har rätt till ersätt­ning av sta­ten för arbete och tids­spil­lan samt för resa och uppe­hälle.

Den som har ställt en lokal eller utrust­ning till för­fo­gande för de ända­mål som anges i första styc­ket har rätt till ersätt­ning av sta­ten för sina kost­na­der och för för­lo­rad avkast­ning eller nytta. Lag (2021:167).

19 §   Rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer får med­dela före­skrif­ter om krav på ansö­kan om ersätt­ning och om tids­fris­ter för en sådan ansö­kan. Lag (2007:361).

Straff­be­stäm­mel­ser m.m.

20 §   Till böter eller fäng­else i högst ett år döms den som med upp­såt eller av oakt­sam­het
   1. under­lå­ter att göra anmä­lan enligt 2 § eller bry­ter mot en före­skrift som har med­de­lats med stöd av 2 §,
   2. bry­ter mot ett beslut enligt 4 §, 4 a § eller mot en före­skrift eller ett beslut som har med­de­lats med stöd av 5 eller 8 §, eller
   3. bry­ter mot bestäm­mel­serna i Euro­pa­par­la­men­tets och rådets för­ord­ning (EG) nr 999/2001 om han­te­ring av spe­ci­fi­ce­rat risk­ma­te­rial, om fram­ställ­ning eller använd­ning av ani­ma­liska pro­duk­ter eller om över­lå­telse av djur eller andra pro­duk­ter än livs­me­del.

I ringa fall ska det inte dömas till ansvar.

Det ska inte dömas till ansvar enligt denna lag för en gär­ning som omfat­tas av ett före­läg­gande om vite om gär­ningen lig­ger till grund för en ansö­kan om utdö­mande av vitet. Lag (2024:836).

Över­kla­gande m.m.

21 §   Beslut enligt denna lag, enligt de före­skrif­ter som har med­de­lats med stöd av lagen eller enligt de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar får över­kla­gas till all­män för­valt­nings­dom­stol. En vete­ri­närs beslut enligt 4 § får dock inte över­kla­gas.

Pröv­nings­till­stånd krävs vid över­kla­gande till kam­mar­rät­ten.
Lag (2021:167).

21 a §   Vid över­kla­gande av ersätt­nings­be­slut som har fat­tats med stöd av bestäm­mel­serna om scha­blon i 17 § ska Jord­bruks­ver­ket sna­rast ompröva beslu­tet om över­kla­gan­det inte ska avvi­sas enligt 45 § för­valt­nings­la­gen (2017:900).

Om Jord­bruks­ver­ket änd­rar det över­kla­gade beslu­tet, ska ver­ket även över­lämna det nya beslu­tet till över­in­stan­sen. Över­kla­gan­det ska anses omfatta det nya beslu­tet.
Lag (2018:809).

21 b §   Jord­bruks­ver­ket ska föra det all­män­nas talan i all­män för­valt­nings­dom­stol, om det över­kla­gade beslu­tet har med­de­lats av en offi­ci­ell vete­ri­när som för­ord­nats enligt lagen (2009:1254) om offi­ci­ella vete­ri­nä­rer.

Den myn­dig­het som har dele­ge­rat upp­gif­ten att utöva offent­lig kon­troll eller annan offent­lig verk­sam­het till ett organ eller till en fysisk per­son ska föra det all­män­nas talan i all­män för­valt­nings­dom­stol, om det över­kla­gade beslu­tet har med­de­lats av ett sådant organ eller en sådan fysisk per­son.

Lagen (1986:1142) om över­kla­gande av beslut av enskilda organ med offent­liga för­valt­nings­upp­gif­ter ska gälla även för över­kla­gande av beslut som har med­de­lats av en fysisk per­son som har dele­ge­rats vissa upp­gif­ter. Lag (2021:167).

22 §   Beslut enligt denna lag, enligt de före­skrif­ter som har med­de­lats med stöd av lagen eller enligt de EU-​bestämmelser som lagen kom­plet­te­rar ska gälla ome­del­bart, om inte något annat beslu­tas. Lag (2021:167).


Över­gångs­be­stäm­mel­ser

1999:657
   1. Denna lag trä­der i kraft den 1 okto­ber 1999 då epi­zoo­ti­la­gen (1980:369) skall upp­höra att gälla.
   2. Den äldre lagen gäl­ler dock fort­fa­rande i de fall där beslut enligt 4 § i den lagen har fat­tats före den 1 okto­ber 1999.

2007:361
   1. Denna lag trä­der i kraft den 1 juli 2007.
   2. I fråga om ersätt­nings­an­språk som har upp­kom­mit före den 1 juli 2007 tilläm­pas 17 § 3 och 19 § i dess äldre lydelse.