Lag (2005:552) om infö­rande av aktie­bo­lags­la­gen (2005:551)

Utfär­dad:
Ikraft­trä­dan­de­da­tum:
Källa: Rege­rings­kans­li­ets rätts­da­ta­ba­ser m.fl.
SFS nr: 2005:552
Depar­te­ment: Justi­tie­de­par­te­men­tet L1
Änd­ring införd: t.o.m. SFS 2005:560
Länk: Länk till regis­ter

SFS nr:

2005:552
Depar­te­ment/myn­dig­het: Justi­tie­de­par­te­men­tet L1
Utfär­dad: 2005-​06-16
Änd­rad: t.o.m. SFS

2005:560
Änd­rings­re­gis­ter: SFSR (Rege­rings­kans­liet)
Källa: Full­text (Rege­rings­kans­liet)


1 §   Aktie­bo­lags­la­gen (2005:551) trä­der i kraft den 1 janu­ari 2006. Det­samma gäl­ler denna lag utom 17 §, som trä­der i kraft den dag som rege­ringen bestäm­mer.

2 §   Genom denna lag upp­hävs
   1. aktie­bo­lags­la­gen (1975:1385), och
   2. lagen (1975:1386) om infö­rande av aktie­bo­lags­la­gen (1975:1385).

3 §   Om det i lag eller någon annan för­fatt­ning före­kom­mer hän­vis­ning till en före­skrift som har ersatts genom en bestäm­melse i aktie­bo­lags­la­gen (2005:551) eller denna lag, tilläm­pas i stäl­let den nya bestäm­mel­sen.

4 §   För bolag som har bil­dats före den 1 janu­ari 2006 gäl­ler aktie­bo­lags­la­gen (2005:551) med nedan angivna undan­tag.

5 §   I fråga om regi­stre­ring av aktie­bo­lag som har bil­dats innan aktie­bo­lags­la­gen (2005:551) har trätt i kraft gäl­ler äldre bestäm­mel­ser.

6 §   Före­skrif­ter i bolags­ord­ningen om akti­ers nomi­nella belopp skall tas bort senast i sam­band med att bola­get första gången efter den 1 janu­ari 2006 beslu­tar om annan änd­ring i bolags­ord­ningen. När en sådan före­skrift tas bort, skall sam­ti­digt upp­gift om anta­let aktier i bola­get tas in i bolags­ord­ningen.

7 §   Inne­hål­ler bolags­ord­ningen vid utgången av år 2005 för­be­håll som avses i 3 kap. 3 § aktie­bo­lags­la­gen (1975:1385), gäl­ler för­be­hål­let även om det avvi­ker från 4 kap. 28 § aktie­bo­lags­la­gen (2005:551).

8 §   Om det i bola­get finns aktier, vil­kas röst­värde över­sti­ger tio gånger röst­vär­det för aktier av annat slag, får bola­get ge ut nya aktier med de röst­vär­den som redan utgivna aktier har.

9 §   Vad som sägs i 5 kap. 5 § första styc­ket 2 aktie­bo­lags­la­gen (2005:551) om angi­vande av aktieä­ga­res person-​​ eller orga­ni­sa­tions­num­mer gäl­ler inte om aktieä­ga­ren har förts in i aktie­bo­ken före utgången av år 2005.

I fråga om aktie­bo­lag som har bil­dats före utgången av år 2005 behö­ver upp­gift enligt 5 kap. 5 § första styc­ket 4 aktie­bo­lags­la­gen om huruvida aktiebrev har utfär­dats läm­nas endast om aktiebrev har utfär­dats efter lagens ikraft­trä­dande.

10 §   Bestäm­mel­serna i 6 kap. 2 § aktie­bo­lags­la­gen (2005:551) om angi­vande av bola­gets orga­ni­sa­tions­num­mer och bolagska­te­gori och om aktieä­ga­rens per­son­num­mer, orga­ni­sa­tions­num­mer eller annat iden­ti­fi­e­rings­num­mer gäl­ler inte aktiebrev som har läm­nats ut före utgången av år 2005.

11 §   Bestäm­mel­serna i lagen (1944:705) om aktie­bo­lag om ver­kan av att aktiebrev ställts till inne­ha­va­ren gäl­ler fort­fa­rande i fråga om aktiebrev utfär­dade för aktier som har getts ut före utgången av år 1976.

Den som inne­har ett aktiebrev och enligt bola­gets anteck­ning på bre­vet är införd som ägare i aktie­bo­ken skall, även om infö­ringen har skett före utgången av år 1976, lik­stäl­las med den som enligt 13 § andra styc­ket lagen (1936:81) om skul­debrev för­mo­das ha rätt att göra skul­debre­vet gäl­lande, om ett för­värv från honom eller henne sker efter den nämnda tid­punk­ten.

12 §   Vid regi­stre­ring och verk­stäl­lande av ett bolags­stäm­mo­be­slut som har fat­tats före ikraft­trä­dan­det av aktie­bo­lags­la­gen (2005:551) samt vid talan mot ett sådant beslut gäl­ler äldre bestäm­mel­ser eller, såvitt gäl­ler sådana beslut som avses i 16 kap. aktie­bo­lags­la­gen, bestäm­mel­serna i lagen (1987:464) om vissa rik­tade emis­sio­ner i akti­e­mark­nads­bo­lag, m.m.

13 §   Om sty­rel­sen före utgången av år 2005 har fat­tat beslut om nye­mis­sion enligt 4 kap. 14 eller 15 §, emis­sion av skul­debrev enligt 5 kap. 8 eller 9 § eller ned­sätt­ning av akti­e­ka­pi­ta­let enligt 6 kap. 8 § aktie­bo­lags­la­gen (1975:1385), gäl­ler äldre bestäm­mel­ser vid regi­stre­ring och verk­stäl­lande av beslu­tet.

14 §   Äldre bestäm­mel­ser gäl­ler i fråga om vär­deö­ver­fö­ring från bola­get, om beräk­ningen skall grunda sig på en års­re­do­vis­ning som har upp­rät­tats före utgången av år 2005.

15 §   Har inlö­sen av aktier enligt 14 kap. 31 § aktie­bo­lags­la­gen (1975:1385) påkal­lats före utgången av år 2005, gäl­ler äldre bestäm­mel­ser om för­ut­sätt­ning­arna för inlö­sen, om bestäm­mande av lösen­be­lopp och om för­fa­ran­det.

16 §   Om en bolags­ord­ning efter utgången av år 2005 stri­der mot en bestäm­melse i aktie­bo­lags­la­gen (2005:551), skall sty­rel­sen, om inte annat föl­jer av 6 eller 7 §, till den första ordi­na­rie bolags­stäm­man där­ef­ter lägga fram för­slag till änd­ring av bolags­ord­ningen i över­ens­stäm­melse med bestäm­mel­sen.

17 §   Bolags­stäm­man får redan före utgången av år 2005 besluta om änd­ring i bolags­ord­ningen till över­ens­stäm­melse med aktie­bo­lags­la­gen (2005:551). I beslu­tet skall anges att änd­ringen gäl­ler från och med den 1 janu­ari 2006.

JP Info­nets tjäns­ter inom asso­ci­a­tions­rätt

JP Info­nets tjäns­ter inom asso­ci­a­tions­rätt

Arbe­tar du med asso­ci­a­tions­rätt? I JP Info­nets tjäns­ter hit­tar du det juri­diska grund­ma­te­rial du behö­ver som besluts­un­der­lag samt den senaste prax­isut­veck­lingen snabbt ana­ly­se­rad och kom­men­te­rad. Se allt inom asso­ci­a­tions­rätt.