050190.PDF
Källa Regeringskansliets rättsdatabaser m.fl.
svensk författningssamling
sfs 2005:190
lag om ändring i konkurslagen (1987:672);
utfärdad den 14 april 2005. enligt riksdagens beslut1 föreskrivs att 14 kap. 2, 8, 10 och 14 §§ samt 17 kap. 3 § konkurslagen (1987:672) skall ha följande lydelse.
utkom från trycket den 26 april 2005
14 kap.
2 § konkurskostnaderna skall utgå ur konkursboet framför andra skulder som boet har ådragit sig. i den mån konkurskostnaderna inte kan tas ut ur boet, skall de betalas av staten, om inte något annat följer av 3 §. om förvaltaren har haft kostnader för försäljning av fast egendom och de inte kan tas ut ur egendomens avkastning och köpeskilling eller annars ur boet, skall de betalas av staten. 8 § i andra fall än de som avses i 9 § tredje stycket och 10 § skall rätten, innan arvodesframställningen prövas, inhämta yttrande i arvodesfrågan av tillsynsmyndigheten samt ge gäldenären och de borgenärer som hos rätten har begärt det tillfälle att yttra sig över framställningen inom viss tid, minst två och högst fyra veckor. i fall som sägs i 6 § tredje stycket skall varje känd borgenär som har särskild förmånsrätt i egendomen ges tillfälle att yttra sig över framställningen. om ett konkursbeslut upphävts, skall den borgenär vars ansökan lagts till grund för beslutet ges tillfälle att yttra sig över framställningen. rätten får hålla förhandling i arvodesfrågan, om den finner skäl till det. till förhandlingen skall förvaltaren, tillsynsmyndigheten, gäldenären samt de borgenärer som har begärt att få yttra sig över arvodesframställningen kallas. i fall som avses i 6 § tredje stycket skall varje känd borgenär som har särskild förmånsrätt i egendomen kallas. om ett konkursbeslut upphävts, skall den borgenär vars ansökan lagts till grund för beslutet kallas. 10 § om konkursen avskrivs eller läggs ned eller om efterutdelning enligt 11 kap. 21 § äger rum, skall rätten höra tillsynsmyndigheten innan arvode till förvaltaren bestäms. 14 § avskrivs konkursen enligt 10 kap. 1 §, skall rätten bestämma kostnadsersättningen och ersättningen enligt 2 § andra stycket till förvaltaren
1
prop. 2004/05:35, bet. 2004/05:bou3, rskr. 2004/05:189.
1
2* sfs 2005:189–224
sfs 2005:190
samtidigt som arvodet bestäms. tillsynsmyndigheten skall höras också över begäran om ersättning för kostnader.
17 kap.
3 § om en borgenärs konkursansökan inte bifalls och om borgenären när han gav in sin ansökan saknade skälig anledning att anta att gäldenären var på obestånd, skall borgenären ersätta gäldenären den skada som skäligen kan anses ha orsakats denne genom ansökningen och dess handläggning. om ett beslut om konkurs upphävs, skall den borgenär vars ansökan lagts till grund för konkursbeslutet ersätta gäldenären för konkurskostnader som utgått ur konkursboet. detta gäller dock inte om konkursen upphävs på grund av att gäldenären har åberopat en ny omständighet eller ett nytt bevis. borgenären svarar inte heller för kostnader i konkursen som gäldenären har orsakat av vårdslöshet. om flera borgenärer är ersättningsskyldiga, svarar de solidariskt för ersättningen. talan om skadestånd enligt första eller ersättning enligt andra stycket skall väckas vid den tingsrätt där ärendet om gäldenärens försättande i konkurs är eller har varit anhängigt. i detta ärende får sådan talan väckas utan stämning. denna lag träder i kraft den 1 maj 2005. om beslut om konkurs har fattats före ikraftträdandet, gäller 14 kap. 8 och 10 §§ samt 17 kap. 3 § i paragrafernas äldre lydelse. på regeringens vägnar jens orback fredrik ludwigs (justitiedepartementet)
2
thomson fakta, tel. 08-587 671 00 elanders gotab, stockholm 2005
Viktiga lagar inom insolvensrätten
Lag (1996:764) om företagsrekonstruktion
Skuldsaneringslag (2016:675)
Utsökningsbalk (1981:774)
Viktiga lagar inom insolvensrätten
Konkurslag (1987:672)Lag (1996:764) om företagsrekonstruktion
Skuldsaneringslag (2016:675)
Utsökningsbalk (1981:774)
JP Infonets insolvensrättsliga tjänster
JP Infonets insolvensrättsliga tjänster
Arbetar du med insolvensrätt? I JP Infonets tjänster hittar du det juridiska grundmaterial du behöver som beslutsunderlag samt den senaste praxisutvecklingen snabbt analyserad och kommenterad. Se allt inom insolvensrätt.