Lag (2008:552) om kata­strof­me­di­cin som en del av svenska insat­ser utom­lands

Utfär­dad:
Ikraft­trä­dan­de­da­tum:
Källa: Rege­rings­kans­li­ets rätts­da­ta­ba­ser m.fl.
SFS nr: 2008:552
Depar­te­ment: Soci­al­de­par­te­men­tet
Änd­ring införd: t.o.m. SFS 2019:932
Länk: Länk till regis­ter

SFS nr:

2008:552
Depar­te­ment/myn­dig­het: Soci­al­de­par­te­men­tet
Utfär­dad: 2008-​06-12
Änd­rad: t.o.m. SFS

2019:932
Änd­rings­re­gis­ter: SFSR (Rege­rings­kans­liet)
Källa: Full­text (Rege­rings­kans­liet)


Inle­dande bestäm­mel­ser

1 §   Vid insat­ser till stöd för utlands­myn­dig­he­ter och nöd­ställda i en situ­a­tion då många män­ni­skor med anknyt­ning till Sve­rige drab­bas av en all­var­lig olycka eller kata­strof i utlan­det, får en region bedriva hälso-​ och sjuk­vård utom­lands i syfte att mini­mera de fysiska och psy­kiska följd­verk­ning­arna av olyc­kan eller kata­stro­fen (kata­strof­me­di­cinska insat­ser).

Med män­ni­skor med anknyt­ning till Sve­rige avses
   1. svenska med­bor­gare,
   2. svenska med­bor­ga­res utländska famil­je­med­lem­mar, och
   3. i Sve­rige bosatta utlän­ningar. Lag (2019:932).

1 a §   Även vid insat­ser till stöd för andra än de som enligt 1 § har anknyt­ning till Sve­rige får en region, i en situ­a­tion då många män­ni­skor drab­bas av en all­var­lig olycka eller kata­strof i utlan­det, bedriva hälso-​ och sjuk­vård utom­lands i syfte att mini­mera de fysiska och psy­kiska följd­verk­ning­arna av olyc­kan eller kata­stro­fen. Lag (2019:932).

2 §   Med hälso-​ och sjuk­vård enligt denna lag avses det­samma som anges i 2 kap. 1 § första styc­ket hälso-​ och sjuk­vårds­la­gen (2017:30).

Kata­strof­me­di­cinska insat­ser ska till­han­da­hål­las av de regi­o­ner som anges i 6 § första styc­ket. Övriga regi­o­ner får till­han­da­hålla sådana insat­ser.

Det som sägs i denna lag om regi­o­ner ska också gälla en kom­mun som inte ingår i en region. Lag (2019:932).

3 §   Kata­strof­me­di­cinska insat­ser ska utfö­ras med respekt för alla män­ni­skors lika värde och för den enskilda män­ni­skans vär­dig­het. Den som har det största beho­vet av hälso-​ och sjuk­vård ska ges före­träde till vår­den.

Beslut om insat­ser m.m.

4 §   Beslut om att inleda eller avsluta kata­strof­me­di­cinska insat­ser fat­tas av rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer.

5 §   Soci­al­sty­rel­sen ska, i nära sam­ver­kan med övriga berörda myn­dig­he­ter, leda och sam­ordna de kata­strof­me­di­cinska insat­serna och får i övrigt besluta om hur regi­o­ner­nas resur­ser ska använ­das vid sådana insat­ser. Lag (2019:932).

Kata­strof­me­di­cinsk bered­skap

6 §   Bered­skap för kata­strof­me­di­cinska insat­ser enligt denna lag ska upp­rätt­hål­las av regi­o­nerna i Stock­holms, Västra Göta­lands, Skåne, Öster­göt­lands, Upp­sala och Väs­ter­bot­tens län.

Övriga regi­o­ner får upp­rätt­hålla sådan bered­skap.
Lag (2019:932).

Ersätt­ning till regi­o­ner

7 §   En region har rätt till ersätt­ning av sta­ten för kost­na­der som är direkt hän­för­liga till kata­strof­me­di­cinska insat­ser som regi­o­nen har utfört enligt denna lag.

Regi­o­ner som avses i 6 § första styc­ket har rätt till ersätt­ning av sta­ten för kost­na­der som är direkt hän­för­liga till bered­skap som avses i 6 §. Det­samma gäl­ler övriga regi­o­ner efter över­ens­kom­melse med Soci­al­sty­rel­sen om att sådan ersätt­ning ska läm­nas. Lag (2019:932).

Bemyn­di­gande

8 §   Rege­ringen, eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer, får med­dela före­skrif­ter om sådan bered­skap som avses i 6 § samt om ersätt­ning enligt 7 §.