Lag (1999:877) om för­ar­be­vis för moped klass I och för ter­räng­sko­ter. För­fatt­ningen har upp­hävts genom: SFS 2009:121

Utfär­dad:
Ikraft­trä­dan­de­da­tum:
Upp­hävd:
Källa: Rege­rings­kans­li­ets rätts­da­ta­ba­ser m.fl.
SFS nr: 1999:877
Depar­te­ment: Närings­de­par­te­men­tet
Länk: Länk till regis­ter

SFS nr:

1999:877
Depar­te­ment/myn­dig­het: Närings­de­par­te­men­tet
Utfär­dad: 1999-​11-11
Upp­hävd: 2009-​04-01
För­fatt­ningen har upp­hävts genom: SFS

2009:121
Änd­rings­re­gis­ter: SFSR (Rege­rings­kans­liet)
Källa: Full­text (Rege­rings­kans­liet)


1 §   Trans­port­sty­rel­sen skall utfärda för­ar­be­vis för moped klass I för den som har fyllt 15 år samt har genom­gått före­skri­ven utbild­ning och god­känts vid ett kun­skaps­prov. Lag (2008:1373).

2 §   Trans­port­sty­rel­sen skall utfärda för­ar­be­vis för ter­räng­sko­ter för den som har fyllt 16 år samt har genom­gått före­skri­ven utbild­ning och god­känts vid ett kun­skaps­prov.
Lag (2008:1373).

3 §   Utbild­ning enligt denna lag får bedri­vas endast efter till­stånd av Trans­port­sty­rel­sen.

Trans­port­sty­rel­sen får ge till­stånd till fysiska eller juri­diska per­so­ner, som med hän­syn till sina per­son­liga och eko­no­miska för­hål­lan­den samt omstän­dig­he­terna i övrigt bedöms ha för­ut­sätt­ningar att bedriva en god utbild­ning.
Lag (2008:1373).

4 §   Trans­port­sty­rel­sen får åter­kalla ett till­stånd om för­ut­sätt­ning­arna för till­stånd enligt 3 § inte längre finns.
Lag (2008:1373).

5 §   Rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer får över­lämna till fysiska eller juri­diska per­so­ner att anordna kun­skaps­prov, att utfärda bevis om avlagda kun­skaps­prov och att ta ut avgift för pro­ven.

Trans­port­sty­rel­sen skall utöva till­syn över utbild­ning och kun­skaps­prov. Lag (2008:1373).

6 §   Rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer får med­dela ytter­li­gare före­skrif­ter i de avse­en­den som anges i denna lag samt med­dela före­skrif­ter om
   1. utfär­dande av bevis enligt denna lag,
   2. den regi­stre­ring som behövs för tillämp­ningen av lagen.

Rege­ringen får med­dela före­skrif­ter om undan­tag från lagen.

7 §   Den som upp­såt­li­gen kör moped klass I eller ter­räng­sko­ter utan att vara behö­rig till det döms till pen­ning­bö­ter.

8 §   Körs moped klass I av barn som inte har fyllt 15 år eller ter­räng­sko­ter av barn som inte har fyllt 16 år, döms den som har vård­na­den om bar­net eller, om för­se­el­sen har begåtts av bar­net i ett anställ­nings­för­hål­lande, arbets­gi­va­ren till böter, om vård­nads­ha­va­ren eller arbets­gi­va­ren upp­såt­li­gen eller av oakt­sam­het har under­lå­tit att göra vad som ankom­mer på honom eller henne för att för­hindra för­se­el­sen. Till samma straff döms även den som i annat fall upp­såt­li­gen eller av oakt­sam­het tillå­ter barn som inte har fyllt 15 år att köra moped klass I eller barn som inte har fyllt 16 år att köra ter­räng­sko­ter.

9 §   Beslut enligt denna lag får över­kla­gas hos all­män för­valt­nings­dom­stol. Beslut i fråga om god­kän­nande vid kun­skaps­prov får dock inte över­kla­gas.

Pröv­nings­till­stånd krävs vid över­kla­gande till kam­mar­rät­ten.


Över­gångs­be­stäm­mel­ser

1999:877

Denna lag trä­der i kraft den 1 janu­ari 2000. Bestäm­mel­serna om moped klass I skall dock tilläm­pas först från och med den 1 april 2000.

2008:1373

Denna lag trä­der i kraft den 1 janu­ari 2009. Vid tillämp­ning av 7 a § för­valt­nings­pro­cess­la­gen (1971:291) ska Trans­port­sty­rel­sen vara den enskil­des mot­part.

2009:121
   1. Denna lag trä­der i kraft den 1 april 2009.
   2. Genom lagen upp­hävs lagen (1999:877) om för­ar­be­vis för moped klass I och för ter­räng­sko­ter. Bestäm­mel­serna i 1, 2, 7 och 8 §§ den upp­hävda lagen gäl­ler dock till den 1 okto­ber 2009. För­ar­be­vis enligt 1 och 2 §§ den 2 upp­hävda lagen får även där­ef­ter utfär­das för per­so­ner som före den 1 okto-​SFS 2009:121 ber 2009 genom­gått före­skri­ven utbild­ning och god­känts vid kun­skaps­prov.
   3. Till­stånd att bedriva utbild­ning som avses i 2 § den nya lagen ger även rätt att före den 1 okto­ber 2009 bedriva utbild­ning som avses i 1 och 2 §§ den upp­hävda lagen. Rätt att anordna kun­skaps­prov, att utfärda bevis om avlagda kun­skaps­prov och att ta ut avgift för pro­ven enligt 5 § den nya lagen ger även rätt att före den 1 okto­ber 2009 anordna kun­skaps­prov som avses i 1 och 2 §§ den upp­hävda lagen.
   4. Den upp­hävda lagen gäl­ler fort­fa­rande i fråga om för­hål­lan­den som hän­för sig till tiden före den 1 april 2009 samt i fråga om sådana för­se­el­ser som avses i 7 och 8 §§ den upp­hävda lagen och som har begåtts före 1 okto­ber 2009.
   5. Till­stånd att bedriva utbild­ning som har med­de­lats enligt den upp­hävda lagen gäl­ler i enlig­het med sitt inne­håll som till­stånd med­de­lade med stöd av denna lag. Sådant till­stånd som ger rätt att utbilda förare av moped klass I med­för också rätt att utbilda förare av moped klass II.