Lag (2000:35) om byte av redo­vis­nings­va­luta i finan­si­ella före­tag

Utfär­dad:
Ikraft­trä­dan­de­da­tum:
Källa: Rege­rings­kans­li­ets rätts­da­ta­ba­ser m.fl.
SFS nr: 2000:35
Depar­te­ment: Finans­de­par­te­men­tet FMA FPM
Änd­ring införd: t.o.m. 2024:120
Länk: Länk till regis­ter

SFS nr:

2000:35
Depar­te­ment/myn­dig­het: Finans­de­par­te­men­tet FMA FPM
Utfär­dad: 2000-​02-10
Änd­rad: t.o.m.

2024:120
Änd­rings­re­gis­ter: SFSR (Rege­rings­kans­liet)
Källa: Full­text (Rege­rings­kans­liet)


Lagens tillämp­nings­om­råde

1 §   Denna lag inne­hål­ler bestäm­mel­ser för finan­si­ella före­tag om byte av redo­vis­nings­va­luta enligt 4 kap. 6 § bok­fö­rings­la­gen (1999:1078). Lagen gäl­ler dock inte när en filial byter valuta i sin redo­vis­ning i fall som avses i fjärde styc­ket nämnda para­graf.

Defi­ni­tio­ner

2 §   I denna lag avses med
   1. för­säk­rings­fö­re­tag:
      a) för­säk­rings­ak­tie­bo­lag, ömse­si­digt för­säk­rings­bo­lag och för­säk­rings­för­e­ning som omfat­tas av för­säk­rings­rö­rel­se­la­gen (2010:2043), och
      b) tjäns­te­pen­sions­ak­tie­bo­lag, ömse­si­digt tjäns­te­pen­sions­bo­lag och tjäns­te­pen­sions­för­e­ning som omfat­tas av lagen (2019:742) om tjäns­te­pen­sions­fö­re­tag,
   2. kre­di­tin­sti­tut: bank­ak­tie­bo­lag, spar­bank och med­lems­bank samt kre­dit­mark­nads­fö­re­tag enligt 1 kap. 5 § 14 lagen (2004:297) om bank- och finan­sie­rings­rö­relse,
   3. finan­si­ellt före­tag: de före­tag som anges i 1 och 2 samt
      a) vär­de­pap­pers­bo­lag enligt 1 kap. 4 b § lagen (2007:528) om vär­de­pap­pers­mark­na­den,
      b) fond­bo­lag enligt 1 kap. 1 § första styc­ket 8 lagen (2004:46) om vär­de­pap­pers­fon­der,
      c) börs enligt 1 kap. 4 b § lagen om vär­de­pap­pers­mark­na­den,
      d) svensk cen­tral mot­part enligt 1 kap. 4 b § lagen om vär­de­pap­pers­mark­na­den,
      e) vär­de­pap­per­s­cen­tral enligt 1 kap. 3 § lagen (1998:1479) om vär­de­pap­per­s­cen­tra­ler och kon­to­fö­ring av finan­si­ella instru­ment,
      f) AIF-​förvaltare som har till­stånd enligt 3 kap. 1 § lagen (2013:561) om för­val­tare av alter­na­tiva inve­ste­rings­fon­der, och
      g) svenskt clea­ring­bo­lag enligt 1 kap. 1 § lagen (2024:114) om clea­ring och avveck­ling av betal­ningar,
   4. kon­cern: det­samma som i 1 kap. 11 och 12 §§ aktie­bo­lags­la­gen (2005:551), var­vid vad som sägs om moder­bo­lag tilläm­pas även på andra juri­diska per­so­ner än aktie­bo­lag.
Lag (2024:120).

3 §   Med stad­gar avses
   1. bolags­ord­ning i ett aktie­bo­lag, ett för­säk­rings­ak­tie­bo­lag, ett tjäns­te­pen­sions­ak­tie­bo­lag, ett ömse­si­digt för­säk­rings­bo­lag eller ett ömse­si­digt tjäns­te­pen­sions­bo­lag,
   2. reg­le­mente i en spar­bank eller
   3. stad­gar i en med­lems­bank, en för­säk­rings­för­e­ning, en tjäns­te­pen­sions­för­e­ning eller en eko­no­misk för­e­ning.
Lag (2019:754).

Sär­skild redo­gö­relse

4 §   Ett finan­si­ellt före­tag som avser att byta redo­vis­nings­va­luta ska upp­rätta en sär­skild redo­gö­relse över kon­se­kven­serna av bytet för före­ta­get samt för den kon­cern och grupp som före­ta­get ingår i. Ett för­säk­rings­fö­re­tag ska även redo­göra för kon­se­kven­serna av bytet för för­säk­rings­ta­gare och andra ersätt­nings­be­rät­ti­gade på grund av en för­säk­ring.

Av redo­gö­rel­sen ska det framgå vilka ris­ker som är för­e­nade med en redo­vis­ning i den nya valu­tan och de åtgär­der som har vid­ta­gits för att han­tera dessa. Det ska också framgå om bytet är för­en­ligt med de bestäm­mel­ser som gäl­ler för verk­sam­he­ten.

Ett fond­bo­lag ska ge in redo­gö­rel­sen till Finansin­spek­tio­nen senast sex måna­der före ingången av det första räken­skaps­å­ret med redo­vis­ning i den nya valu­tan. Lag (2014:978).

5 §   En änd­ring av stad­garna som inne­bär byte av redo­vis­nings­va­luta får stad­fäs­tas eller god­kän­nas endast om en redo­gö­relse som avses i 4 § första styc­ket har upp­rät­tats.

Sär­skilda bestäm­mel­ser för kre­di­tin­sti­tut och vär­de­pap­pers­bo­lag

6 §   Om ett kre­di­tin­sti­tut eller ett vär­de­pap­pers­bo­lag har bytt redo­vis­nings­va­luta, skall kapi­tal­ba­sen, omräk­nad till den nya redo­vis­nings­va­lu­tan, minst mot­svara det krav på lägsta kapi­tal­bas som gällde före bytet. Omräk­ningen skall göras enligt den väx­el­kurs som avses i 2 kap. 6 § andra styc­ket års­re­do­vis­nings­la­gen (1995:1554).

Om ett kre­di­tin­sti­tut eller ett vär­de­pap­pers­bo­lag har bytt till en valuta som före­ta­get tidi­gare haft sin redo­vis­ning i, skall dock kapi­tal­ba­sen all­tid minst mot­svara det krav på lägsta kapi­tal­bas som senast gällde vid redo­vis­ning i den valu­tan.

7 §   Ett kre­di­tin­sti­tut eller ett vär­de­pap­pers­bo­lag, som har bytt till redo­vis­ning i euro, skall vid ingången av det första räken­skaps­å­ret med redo­vis­ning i den nya valu­tan ha ett bun­det eget kapi­tal som mot­sva­rar minst det kapi­tal som krävs för att påbörja verk­sam­he­ten.

8 §   Har upp­hävts genom lag (2015:716).

Bemyn­di­gan­den

9 §   Rege­ringen eller den myn­dig­het som rege­ringen bestäm­mer får med­dela före­skrif­ter om vad en redo­gö­relse enligt 4 § ska inne­hålla. Lag (2015:716).

Över­kla­gande

10 §   Finansin­spek­tio­nens beslut enligt 8 § andra styc­ket får över­kla­gas hos all­män för­valt­nings­dom­stol. Pröv­nings­till­stånd krävs vid över­kla­gande till kam­mar­rätt.


Över­gångs­be­stäm­mel­ser

2004:67
   1. Denna lag trä­der i kraft den 1 april 2004.
   2. Vad som sägs i 2 § 4 b om fond­bo­lag skall också gälla sådant fond­bo­lag som med stöd av 3 § lagen (2004:47) om infö­rande av lagen (2004:46) om inve­ste­rings­fon­der dri­ver verk­sam­het enligt lagen (1990:1114) om vär­de­pap­pers­fon­der.